Dom Studencki T-4 „Czworak”

Domy Studencki T-4 „Czworak” jest bardzo podobny w układzie funkcjonalnym do akademików T-2 i T-3. Lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Architektury powoduje, że jest on najchętniej wskazywany przez studentów tego wydziału. Odległość ok 1 km od Kampusu Głównego Politechniki Wrocławskiej jest atutem dla osób, których nie przeraża 15 minutowy spacer na zajęcia. Akademik przeznaczony jest dla 180 mieszkańców. Początkowo budynek wybudowany w latach 60 ubiegłego wieku, był przeznaczony dla studentów obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego jednak uczelnie porozumiały się dokonując wymiany budynków w latach 80 poprzedniego stulecia. Budynek ma klasyczny układ na trzech kondygnacjach mieszkalnych, wyróżniający się centralnym korytarzem z którego można wejścia do pokoi mieszkalnych (najczęściej 3 osobowych) oraz kuchni i łazienek. Na każdym piętrze znajdują się po dwie kuchnie i po dwie łazienki dla około 30 osób. Budynek nie posiada windy i nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Studenci w pokojach mają do swojej dyspozycji niezbędne meble oraz niewielki aneks kuchenny wyposażony w lodówkę oraz miejsce do przygotowywania podstawowych posiłków na zimno. Dom Studencki zapewnia kołdrę, koc i poduszkę. Pościel należy przywieźć ze sobą, przy zakwaterowaniu studenci otrzymują koce.

Mieszkańcy zobowiązani są do samodzielnego sprzątania zajmowanych pokoi. Akademik jest ceniony za niepowtarzalną atmosferę wspólnoty studenckiej, wynikającej ze stosunkowo niedużej ilości mieszkańców i częstych kontaktów osobistych.

Do dyspozycji mieszkańców są również pomieszczenia wspólne, takie jak: sala telewizyjna, pokój nauki, sala gier oraz klub studencki. Dla miłośników muzyki, którzy udowodnią posiadanie niezbędnych umiejętności, udostępnione jest pianino.
W budynku T-4 znajdują się również pomieszczenia organizacji studenckich specjalizujących się w filmie i fotografii oraz pomieszczenia kół naukowych „MOS” i Humanizacja Środowiska Miejskiego. Niepowtarzalne sąsiedztwo stanowi prowadzony dla dzieci studentów klub dziecięcy „mSzkrabu” prowadzony przez Fundację Manus.

Irena Podgórna – kierownik Domu Studencki T-4 i T-6
e-mail: irena.podgorna@pwr.edu.pl